Logo Pomian
M a r z e n i a - H o r y z o n t y - P o m i a nT r a v e l
PORTUGALIA
 

Większość turystów odwiedzających Portugalię przyjeżdża tutaj dla słonecznych, piaszczystych plaży, wypielęgnowanych pól golfowych i komfortowych hoteli. Wakacje spędzają głównie w granicach najbardziej południowej prowincji Portugalii - Algarve. Wiele osób nie wie jednak o tym, że ten kraj liczący jednie 10 milionów mieszkańców, osiedlonych głównie w obrębie największych miast, ma tak dużo do zaoferowania. Turyści, którzy zechcą skosztować prawdziwej przygody wyruszając poza krainę Algarve będą zaskoczeni bogactwem przyrody, historii i kultury. Portugalia jest z pewnością jednym z najsłabiej "zbadanych" państw Europy. Jest krajem wielu nieznanych i zdumiewających odkryć.

Portugalia posiada także jedną z najdłuższych historii. Za datę powstania państwa przyjmuje się rok 1139. Cofając się do roku 216 n.e., Portugalia była kolejno podbijana przez Rzymian, którzy nazywali ją Hiszpanią, plemiona germańskie, Maurów z Afryki Północnej oraz chrześcijańskie królestwa z północy. Każda era pozostawiła swój ślad w tradycjach i architekturze kraju. Nawet dzisiaj możemy wszędzie odnaleźć niezliczone zamki, ruiny i fortece. Wiele z nich położonych jest na wysokich wzgórzach, wiele też mimo upływu czasu pozostało wspaniale zachowanych, ukrywając wewnątrz murów obronnych najbardziej charakterystyczne w Europie wioski.

Tak jak burzliwa była historia tego kraju, tak spokojna jest Portugalia obecnie. Jej mieszkańcy są autentyczni, uprzejmi, przyjacielscy, gościnni, nierzadko marzycielscy i melancholijni. Tradycyjne pieśni Fado śpiewane przez mężczyzn jak i kobiety przy akompaniamencie gitary zwanej `viola´, a także przypominającej mandolinę - solo `guitarra´ rozbrzmiewają w wielu kafejkach i restauracjach Portugalii. Nie są to zwykłe melodie, gdyż odzwierciedlają tęsknotę i smutek portugalskiej duszy. Na typowy wieczór Fado składa się przyjemność kosztowania przysmaków narodowej kuchni i dobrego wina wzbogacana częstymi występami `fadisty´ i muzyków. Wielu uczestników wieczoru dołącza do "koncertu" oddając się zaczarowanej atmosferze.

Portugalia jest krajem katolickim z głęboko zakorzenionym szacunkiem dla wiary chrześcijan. Jej sanktuarium w Fatimie razem ze świątyniami: Santiago de Compostela w Hiszpanii i Lourdes we Francji należy do miejsc licznych pielgrzymek katolików. Ważnym miejscem kultu religijnego w Portugalii jest także Bom Jezus do Monte, znajdujące się w pobliżu północnej granicy z Hiszpanią. Schody prowadzące do sanktuarium pokrywają dystans ok. 100 metrów. Funkcjonuje tu także kolejka szynowa, poruszająca się stromym zboczem. Największym kościołem państwa jest Mosteiro de Santa Maria de Alcobaça wybudowany jako upamiętnienie zwycięstwa nad Maurami w Santarém w 1147 r.

Do najbardziej popularnych i typowych produktów Portugalii należą: wina, korki, wyroby garncarskie oraz glazura. Olbrzymie obszary korkowych drzew dębowych rozciągają się w południowym i wschodnim Alantejo. Większość winiarni znajduje się w centralnej i północnej części kraju. Każdy region, w którym położona jest winiarnia określony jest przez prawo i gwarantuje wysoką jakość wina, jak Minho (Vinho Verde), Douro (Porto i wina stołowe), Alantejo i Ribatejo (wina czerwone i białe), oraz Dao (głównie czerwone wina). Zdaniem ekspertów najpiękniejsza porcelana produkowana jest w Vista Alegre. W całym kraju można natomiast odnaleźć różne modele glazury, począwszy od wzorowanej na styl renesansu po wykonaną w stylu nowoczesnym. Dekoruje się nią tarasy, ogrody, a nierzadko całe budynki.

Portugalia charakteryzuje się dużą różnorodnością krajobrazów mimo, iż jest to kraj stosunkowo niewielki: o niespełna 600 km długości i około 200 km szerokości. Na turystów czekają złote plaże, wysokie klify, rozległe równiny, pasma górskie, zalesione wzgórza i wiele, uroczych jezior. W pewnym uproszczeniu można opisać trzy geograficzne regiony kraju. Południe to przede wszystkim plaże, a także góry i lasy Monchique. Centrum to rozległe równiny, słoneczne wybrzeże oraz najwyższe w Portugalii pasmo górskie - Serra da Estrela. Na północny region składają się: piaszczyste plaże i wyżynne krajobrazy.

 
     
 

 
 
 
LEGENDA
Kogut z Barcelos jest "nieformalnym symbolem" Portugalii, rozpoznawanym przez wszystkich jej mieszkańców.
Pocztówki z kolekcji Pomian Travel.